Jarmila, 61 let

Od okamžiku, kdy lékaři Jarmile diagnostikovali rakovinu prsu a podstoupila operaci, uplynulo 5 let. Za tu dobu se její rodina rozrostla o tři další vnuky, které by asi nikdy nespatřila, kdyby nešla včas na prohlídku. “Je to jen a jen na nás. Neotálejte. Život za to stojí,” vzkazuje Jarmila.

Narozdíl od Olgy a Jany onemocněla paní Jarmila až v pozdějším věku. „Bylo mi padesát šest let, právě jsem se chystala na plánovanou gynekologickou operaci a v rámci předoperačního vyšetření jsem šla i na mamograf. Už když mi sestřičky řekly, že se jim na mých snímcích něco nezdá, věděla jsem, že je zle,“ vzpomíná Jarmila. Její předtucha se bohužel vyplnila. Jednalo se o zhoubný nádor. „I když jsem samozřejmě byla v šoku, nehroutila jsem se z toho, v tu chvíli jsem jednala racionálně. Říkala jsem si, že děti už jsem vychovala, takže to nechám osudu. Měla jsem navíc jednu velkou výhodu, i když to může znít strašlivě. Rok předtím zemřel na rakovinu prostaty můj milovaný bratr Petr a já si veškeré emoce – pláč, zoufalství i smutek vyplýtvala už tehdy.“

Nádor paní Jarmily byl podchycen v poměrně ranném stadiu, přesto se po operaci nevyhnula náročné chemoterapii. „Nikdy jsem do nemocnice nešla sama, vždy mě doprovázel někdo z rodiny. Mám skvělé zázemí. Když jsem onemocněla, měla jsem jen dva vnuky. A teď? Mám jich pět. Myslím, že se moje děti prostě dohodly, že mi dají důvod, abych tu zůstala,“ tvrdí Jarmila a ukazuje fotografie svých vnoučátek. V průběhu nemoci si dala závazek, že pokud vše dobře dopadne a vyléčí se, udělá vše pro to, aby i ona pomohla dalším nemocným ženám. „Ihned, jak jsem se cítila trochu lépe, jsem vyhledala Mamma HELP a nabídla jim svou pomoc. Víte, jsem opravdu moc šťastná, že jsem zdravá a že mohu pomáhat lidem. Máme s Mammahelpkami tolik plánů. Teď například žijeme módní přehlídkou našich vlastnoručně šitých klobouků, které budeme předvádět koncem března na plesu charitativních organizací v Praze. Klobouk je vlastně jakýmsi symbolem boje s rakovinou, kdy se žena musí vyrovnat s tím, že přijde o vlasy. Proto je šijeme tak krásné a pestrobarevné, aby se dobře nosily a vykouzlily úsměv na tváři,“ směje se Jarmila a nasazuje si na hlavu okouzlující klobouček.