Andrea


Foto: Lenka Hatašová pro časopis Glanc

Paní Andrea je žena, pro kterou nejsou víra a naděje prázdná slova. Dvakrát jí život zkřížila rakovina prsu, Andrea se však nikdy nevzdala. Dnes ze všech sil pomáhá ženám, které mají podobný osud jako ona.

Proč jste se rozhodla podpořit Avon Pochod proti rakovině prsu?

Protože jsem sama pacientka a myslím si, že ženy potřebují vědět co nejvíce, aby se nebály vyšetření a případné nemoci samotné. Pokud budou vědět, že je nás takových více, že mají podporu a že se v dnešní době na tuto nemoc neumírá, budou klidnější. Nejdůležitější je přijít včas.

Sama jste touto nemocí onemocněla, dokonce dvakrát. Vím, že jste nikdy neztratila NADĚJI a bojovala s nemocí jako lev. Máte to v povaze, nebo vás nemoc posílila?

Bojuji stále, léčba ještě neskončila, ale v povaze to rozhodně nemám. Ve chvíli, kdy jsem se diagnózu dověděla poprvé, jsem sama sebe překvapila, kolik se ve mně najednou vzalo síly. Abych to nejen zvládla sama, ale abych podporovala rodinu a přátele, kteří v první chvíli zažili také velký šok. Naučila jsem je, že o této nemoci musíme normálně mluvit jako o každé jiné a nesmíme se bát. Vzájemná podpora a otevřenost jsou velmi důležité.

Říká se, že se člověku po setkání s vážnou nemocí úplně změní žebříček hodnot. Co si o tom myslíte?

Nejen hodnoty, ale celý život se změní a nacházíte smysl ve věcech, které jste dřív nevnímali nebo je brali jako samozřejmost. Léčba je velmi náročná a vážíte si každého dne, který můžete prožít tak jako dříve, kdy nebolí každý pohyb či polknutí.

Kromě účasti na Avon Pochodu pomáháte i jinak. V čem spočívá Vaše pomoc?

Před tři čtvrtě rokem jsem začala dobrovolně pracovat pro Alianci žen s rakovinou prsu, která zastřešuje pacientské organizace v celé ČR. Pro ženy pořádáme akce, na kterých se potkávají a předávají si zkušenosti. Chceme oslovit další (i mladší) ženy, aby se nebály a našly takové organizace ve svém okolí, našly podporu a pomoc.

Co byste vzkázala ženám, které kvůli strachu nechodí na mamografické ci sonografické vyšetření prsu?

Strach rozhodně není na míste, a jak už jsem řekla, nejdůležitější je přijít včas! Já vím, že jsou ženy vyděšené, mají strach z verdiktu, ale čím déle to budou odkládat, tím horší pak ten verdikt i léčba mohou být.

Co konkrétně pro Vás znamená slovo NADĚJE?

Naději máme všichni, pro mě je důležitější VÍRA. Víra sama v sebe, v to, že se ráno znovu probudím se silnou duší i tělem.